35 dni urlopu wypoczynkowego już w 2015 roku?

Jak donosi „Gazeta Wrocławska”, Komisja Europejska pracuje nad tekstem dyrektywy unijnej wprowadzającej prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego w krajach Unii Europejskiej, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat (37 dni w krajach gdzie wiek emerytalny wynosi więcej niż 67 lat). Podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce może mieć zatem jakiś pozytywnie odczuwalny dla nas skutek. 

Sceptycy twierdzą, że Polska nie jest jeszcze gotowa na wydłużenie urlopu. Wysokość naszych zarobków nadal mocno różni się od tych osiąganych przez pracowników w wysoko rozwiniętych krajach, a to właśnie poziom dochodów powinien być powiązany z długością urlopu wypoczynkowego. Co więcej takie zmiany mogą  nie zostać zaakceptowane przez Radę Europejską, bo wprowadzały by one duży spadek produktywności i stanu gospodarki.

Jak donosi Gazeta, prace Komisji Europejskiej miały zostać zakończone do końca 2014. Niestety, jak na razie dyrektywa nie została uchwalona.  Możliwe jednak, że już niedługo będziemy mogli cieszyć się z prawa do dłuższego wypoczynku.